Serwis - najczęściej zadawane pytania

Gdzie zaleca się montować zawór czterodrogowy?

dodano:

Gdzie zaleca się montować zawór czterodrogowy?

Gdzie zaleca się montować zawór czterodrogowy? Ważne jest odpowiednie zamontowanie mieszacza w stosunku do położenia kotła.

Zawór mieszający to urządzenie służący do regulacji temperatury czynnika grzewczego w układzie centralnego ogrzewania oraz centralnej wody użytkowej (w zależności od potrzeb układu). Prawidłowe działanie takich zaworów gwarantuje dłuższą żywotność kotła. Zawory mieszające poleca się montować w układach z pompami cyrkulacyjnymi. Stosuje się je głównie w układach z kotłami na paliwo stałe z zasypem ręcznym oraz automatycznym. Do zaworu podłączone są przewody zasilające układ grzewczy (gorąca woda) oraz przewody powrotne (woda schłodzona). Zawór mieszający pozwala regulować stosunek (ilość) wody gorącej, wypływającej z kotła centralnego ogrzewania, zasilającej układ CO i ostudzonej wody powrotnej wpływającej do kotła. We wnętrzu zaworu następuje wymieszanie wody gorącej oraz schłodzonej wody powrotnej, co powoduje podwyższenie temperatury wody powracającej do kotła.

 

SCHEMAT-ESSBE.jpg

Regulowanie stopnia otwarcia zaworu możliwe jest ręcznie oraz automatycznie, za pomocą sterownika zaworu mieszającego (np. DEFRO MZ). Zastosowanie zaworu mieszającego w instalacji to jeden ze sposobów przeciwdziała niskotemperaturowej korozji kotła. Ponadto podwyższenie temperatury powrotu pozwala efektywniej pozyskać ciepłą wodę użytkową w podgrzewaczu włączonym w obieg co. Dodatkowymi zaletami stosowania zaworów czterodrożnych jest płynna regulacja temperatury czynnika grzewczego w układzie oraz równomierny rozkład temperatur grzejników w tym układzie. z zasypem ręcznym oraz automatycznym.

W celu optymalnego wykorzystania funkcji mieszacza, konieczne jest prawidłowe ustalenie jego wielkości nominalnej DN. Zastosowanie nieprawidłowe DN mieszacza prowadzi do tego, że nie zagwarantuje możliwości regulacji w całej rozpiętości skali mieszacza.

Ważne jest odpowiednie zamontowanie mieszacza w stosunku do położenia kotła.

Zaleca się, aby oś pozioma mieszacza była oddalona o około 0,8 do 1,1 m od rury powrotnej obwodu grzewczego.

Licznik odwiedzin: 8607462 , dzisiaj: 1407 , wczoraj: 3957 , online: 16