Blog

Piec co czy kocioł co?

dodano:

Piec co czy kocioł co?

Piec co czy kocioł – co wybrać?? A może jedno i drugie…

 

 

 

 

Każdy kto budował dom stał przed dylematem wyboru źródła ogrzewania, długo poszukując rozwiązania nie tylko zapewniającego komfort cieplny, ale przede wszystkim bezpiecznego, funkcjonalnego i przyjaznego w obsłudze. Jedni wybierali piece co, a inni kotły. W tym miejscu należy wyjaśnić, że kocioł i piec to dwa różne urządzenia.

Kocioł co podgrzewa nośnik ciepła  - najczęściej wodę – który jest następnie rozprowadzany poprzez instalację co  i wykorzystywany do ogrzewania pomieszczeń.  Natomiast piec co – a tak właściwie piec – ogrzewa tylko to pomieszczenie, w którym się znajduje. Przekazywanie ciepła następuje na drodze promieniowania i konwekcji.

Znając już różnicę pomiędzy kotłem co, a piecem odpowiedź na pytanie co wybrać jest prosta – i kocioł co, i piec.

Kocioł co należy traktować jako podstawowe źródło ciepła – zarówno do ogrzewania pomieszczeń jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Obecnie dostępne kotły co na paliwa stałe spełniają wymagania 5 klasy, przez co są przyjazne dla środowiska. Ponadto kotły co to bardzo nowoczesne urządzenia – bezpieczne i komfortowe w obsłudze – które zapewniają najtańsze ciepło spośród wszystkich możliwych rozwiązań dostępnych na rynku.

Piece, które większości z nas kojarzą się ze starymi piecami kaflowymi mają z nimi tylko wspólną nazwę. Piece na drewno czy pellet to kompaktowe urządzenia o nowoczesnej stylistyce, estetycznie wykonane i zaprojektowane z dbałością o każdy detal. Te ogrzewacze pomieszczeń służą nie tylko do dekoracji wnętrz, lecz mogą stanowić źródło ciepła, gdy nadejdą pierwsze jesienne chłody.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając kocioł co czy piec?

Kluczowym zagadnieniem, aby zapewnić komfort cieplny w ogrzewanych pomieszczeniach  jest  dobór kotła co lub pieca o odpowiedniej mocy. Wybierając kocioł co czy piec warto zwrócić uwagę nie tylko parametry techniczne, jakość wykonania i użytych materiałów czy funkcjonalność ale przede wszystkim względy ekologiczne. Kocioł co spełniający wymagania 5 klasy to obecnie standard na rynku. W porównaniu do przestarzałych kotłów cechuje go wysoka sprawność i niska emisja związków szkodliwych. Warto podkreślić na rynku dostępne są już kotły co w standardzie ecodesign, spełniające  znacznie bardziej zaostrzone wymagania emisyjne. Standard ecodesign spełniają także ogrzewacze pomieszczeń np. piece na pellet

Obecnie polskie prawo zabrania sprzedaży i montażu kotłów co poniżej standardu 5 klasy. A już wkrótce, od stycznia 2020 roku, będzie można nabyć tylko kotły co spełniające ecodesign.
Firma DEFRO, największy producent kotłów co, lider rynku wyznaczający trendy w branży, rozszerzyła swoją ofertę o piece i kominki, aby ten sposób przedstawić kompleksowe rozwiązania grzewcze do domu, które wzajemnie się uzupełniają i wspierają.

Dołącz do grona zadowolonych klientów DEFRO i ciesz się ciepłem.

Najnowsze artykuły

Licznik odwiedzin: 13258145 , dzisiaj: 4498 , wczoraj: 5916 , online: 12