Blog

W jaki sposób dobrać kocioł dla budynku ?

dodano:

W jaki sposób dobrać kocioł dla budynku ?

Prawidłowy dobór kotła c.o. powinien odbyć się w oparciu o audyt energetyczny przeprowadzony przez osoby /firmy/ mające do tego odpowiednie uprawnienia i posiadające doświadczenie.

Aby dobrać kocioł należy sporządzić bilans cieplny – obliczenie zapotrzebowania na ciepło dla pomieszczeń, a także obliczyć zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Jeżeli użytkownik posiada projekt budynku wraz z policzonym doborem kotła, wtedy sytuacja jest rozwiązana.

 

Jeśli tak nie jest, można sugerować się parametrami doboru zawartymi w naszych kartach katalogowych. Trzeba  jednak zwrócić uwagę, że taki sposób doboru kotła nie jest wiążący i kluczowy, gdyż warunki dla każdego budynku są zdecydowanie różne.

 

Firma Defro zamieściła w kartach katalogowych informacje o doborze kotła przy każdym produkcie z osobna w tabelarycznym zestawieniu pod nazwą: Powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń [m2]. Podane parametry doboru przez producenta wystarczą użytkownikowi w kwestii zakupu kotła dla budynku mieszkalnego, ocieplonego, wyposażonego w prawidłowo wykonaną instalację c.o. Większość urządzeń z oferty kotłów Defro została oszacowana dla q=70 [W/m2], a warto zaznaczyć, że nowe domy jednorodzinne w swoich projektach mają zapotrzebowanie na ciepło w przedziale 60-80 [W/m2].

 

Dlatego trzeba koniecznie zwrócić uwagę, aby nie przewymiarować kotła i pominąć absolutnie dobór dodatkowych kilowatów tzw. „na zapas” lub „na wypadek większych mrozów”. Jest to zupełnie zbędne. Sytuacja z przewymiarowaniem kotła grozi nieefektywnym spalaniem opału, niespełnieniem emisji spalin, częstym zanieczyszczeniem oraz szybszej korozji wymiennika i elementów mechanicznych kotła oraz ciągłymi problemami z wyregulowaniem parametrów sterownika kotła.     

 

Jednymi słowy źle dobrany kocioł powoduje jego krótszą żywotność i kłopoty użytkowe.

 

Najnowsze artykuły

Licznik odwiedzin: 11850220 , dzisiaj: 5252 , wczoraj: 8540 , online: 11