Blog

Co jest lepsze - kocioł na eko-groszek czy kocioł na pellet drzewny ?

dodano:

Co jest lepsze - kocioł na eko-groszek czy kocioł na pellet drzewny ?

Decydując się na wybór kotła, zazwyczaj kierujemy się rachunkiem ekonomicznym i dostępnością paliwa w sezonie grzewczym. Dopiero na drugim miejscu jest to aspekt ekologiczny lub użytkowy.

 

 

 

Gdy stajemy przed decyzją wymiany urządzenia do ogrzewania swojego domu, mamy dylemat jakiego dokonać wyboru. Czy kocioł ma być opalany eko-groszkiem węglowym czy pelletem. Na chwilę obecną oba rozwiązania są bardzo popularne wśród kotłów na paliwa stałe.

 

Decydując się na wybór kotła, zazwyczaj kierujemy się rachunkiem ekonomicznym i dostępnością paliwa w sezonie grzewczym. Dopiero na drugim miejscu jest to aspekt ekologiczny lub użytkowy. Obsługa kotła na eko-groszek jak i kotła na pellet jest podobna. Przy obu wariantach kotły posiadają system automatycznego podawania paliwa, dzięki czemu użytkownik ma zapewniony komfort obsługi.  

 

Ważnym kryterium wyboru kotła jest dostępność paliwa, gdyż decydując się na rozwiązanie jednocześnie musimy mieć świadomość, że nie będzie możliwości zmiany rodzaju paliwa. Pomimo, że na rynku sprzedaży występują kotły uniwersalne (na pellet i eko-groszek), to jednakże taki mix nie zapewni nam idealnej pracy kotła, a zużycie paliwa będzie zdecydowanie większe niż w profesjonalnym kotle przystosowanym pod konkretny opał. Ponadto sterowanie parametrami spalania za pomocą regulatora w takim kotłe też nie będzie wtedy doskonałe i precyzyjne.  

 

Zaletą kotła na pellet jest na pewno mała zawartość popiołu, która  mieści się w przedziale:  0.3-1.0%.  To nam daje w skrajnie maksymalnym wypadku do 10 kg popiołu z 1 tony spalonego pelletu. Porównując spalanie dobrej jakości eko-groszku możemy liczyć na zawartość popiołu rzędu 12%.  Czyszczenie kotła pelletowego nie wymaga, aż takiej pracy jak w kotłach węglowych, a wymiennik kotła jest zdecydowanie mniej zanieczyszczony. Wiadomo, że im mniej będzie sadzy i wydzielających się związków chemicznych w trakcie spalania, tym zwiększy się żywotność kotła.  

 

Czystość kotłowni gdzie jest zamontowany kocioł zasilany pelletem to duża zaleta, gdyż wtedy pomieszczenie to przestaje być uciążliwe dla domowników, paliwo jest czyste, a ponadto nie wydzielają się przykre zapachy.  Głównym wymaganiem dla składowania pelletu jest pomieszczenie ze sprawną wentylacją grawitacyjną, w którym nie ma wilgoci. Przechowywanie pelletu i jego załadunek do zasobnika kotła jest dość wygodne, gdyż jest on w większości  dostarczany w workach 15 lub 25 kg.  

 

Porównując ilość zużycia pelletu w stosunku do eko-groszku będzie większa o mniej więcej 15-20%. Wynika to z kaloryczności opału, gdyż maksymalna moc pelletu wynosi 19 MJ/kg  (jeśli dostawca podaje więcej, jest przypuszczenie, że znajdują się w surowcu dodatki chemiczne). Sprawdzony, wiarygodny i kwalifikowany eko-groszek ma 26-28 MJ/kg. 

 

Kotły na pellet zapewniają wyższy standard użytkowania, mają wysoką sprawność, posiadają funkcję automatycznego czyszczenia palnika i automatyczną zapalarkę. Dużą zaletą w ofercie niektórych modeli kotłów pelletowych Defro jest funkcja automatycznego czyszczenia wymiennika i odprowadzenia popiołu, co stanowi, że kotły Defro są komfortowe w obsłudze.

 

Najnowsze artykuły

Licznik odwiedzin: 11850328 , dzisiaj: 5360 , wczoraj: 8540 , online: 9