Blog

Co musisz wiedzieć o swoim kanale dymowym przed wyborem kotła 5 KLASY i ECODESIGN ?

dodano:

Co musisz wiedzieć o swoim kanale dymowym przed wyborem kotła 5 KLASY i ECODESIGN ?

Jeszcze parę lat temu spalanie paliw stałych, głównie w kotłach zasypowych nie stanowiło problemu dla stanu technicznego przewodów kominowych, przede wszystkim, że poprzednie kotły o prostej konstrukcji posiadały wysoką temperaturę spalin, a w takich warunkach kanał dymowy zazwyczaj był suchy. Jedynym obowiązkiem właściciela kotła była coroczna kontrola kanału oraz jego gruntowne czyszczenie. Rzadko kiedy wcześniej właściciel decydował się na zastosowanie wkładu zabezpieczającego swój komin, gdyż naprawdę nie było takiej konieczności.

 

 

Można śmiało określić, że temperatura spalin w starszych i mniej sprawnych urządzeniach grzewczych wahała się w przedziale: od 1800C nawet do 3000C. To gwarantowało bezpieczne przekroczenie tzw. „punktu rosy” i zmniejszenie ilości agresywnych substancji, które występują w trakcie spalania węgla, w tym kwasu siarkowego. Powyższy, dość rozpięty zakres temperatur spalin, uzależniony jest od wielu czynników m.in.: doboru mocy kotła, temperatury wody w kotle, średnicy i wysokości przewodu kominowego oraz wilgotności spalanego opału.   

W momencie gdy na rynku kotłów opalanych paliwem stałym zaczęły pojawiać się te z większą sprawnością, w których ilość pożądanej energii pozostaje w kotle, pojawił się problem, który możemy określić mianem „chłodnego komina”.

Obecne urządzenia o bardziej złożonej konstrukcji gwarantują wyższą sprawność. Ponadto gwarantują komfortową obsługę, mniejsze zużycie opału i obniżoną emisję niepożądanych substancji do atmosfery. W nowych konstrukcjach kotłów jest ryzyko pojawiania się kondensatu szkodliwego dla komina, a  także dla samego kotła.  Rzeczywista temperatura spalin w nowoczesnych kotłach może sięgać dużo poniżej progu 1000C. Świadczą o tym pomiary laboratoryjne oraz pomiary czujników spalin (PID), które są seryjnie montowane w kotłach uznanych producentów. 

Nowoczesne kotły po osiągnieciu zadanej temperatury przechodzą w stan nadzoru (podtrzymania), a wtedy nie pracują swoją nominalną mocą. Właśnie w tym momencie dochodzi do obniżenia temperatury spalin nawet do poziomu 60-700C i wytrącaniu się kondensatu ze spalin. To zjawisko jest ważnym kryterium do zabezpieczenia komina odpowiednim wkładem.

Najpopularniejsze są wkłady z nierdzewnej stali kwasoodpornej, a w ofercie wielu firm kominiarskich również można znaleźć także usługi renowacji starszych, uszkodzonych kanałów dymowych różnymi metodami m.in. szlamowaniem kominów. Jednak najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest montaż na etapie budowy systemowego komina ceramicznego, który jest łatwy w montażu i ma długoletnią żywotność.  Są one odporne na korozję, odporne na pożar sadzy oraz zapewniają regularny prawidłowy ciąg. Regułą podczas wymiany kotła stałopalnego, zgodnego z wymaganiami Ekoprojektu powinno być przystosowanie go do właściwego kanału dymowego już na etapie projektowania.  Zbyt słaby ciąg kominowy przyczynia się do osiadania pary wodnej wewnątrz kanału, co prowadzi do szybszego zniszczenia przewodu komina i wymiennika kotła, nie mówiąc o uciążliwym wydymianiu przez drzwiczki lub otwory rewizyjne do pomieszczenia kotłowni. Przy wyborze kotła warto zwrócić uwagę na zalecenia dotyczące przekroju i wysokości kanałów dymowych jakie są wymagane przez obowiązujące przepisy, gdyż spełnienie tych wymagań gwarantuje prawidłowy ciąg kominowy. Dużym ułatwieniem jest to, że firma Defro w specyfikacji każdego modelu kotła jasno sugeruje minimalne parametry jakim powinien odpowiadać komin, więc warto zapoznać się z tym jeszcze przed wyborem kotła.

Najnowsze artykuły

Licznik odwiedzin: 11384576 , dzisiaj: 276 , wczoraj: 3287 , online: 6