Blog

Prawidłowy dobór mocy

dodano:

Prawidłowy dobór mocy

Pierwszym z popełnianych błędów jest nieprawidłowy dobór mocy kotła [kW]. Aby prawidłowo określić moc kotła należałoby szczegółowo policzyć straty cieplne w budynku, biorąc pod rozwagę wiele ważnych czynników.
 

Wpływ na obliczenia mają oprócz powierzchni do ogrzania również współczynniki przenikania ciepła zależne od stosowanych materiałów budowlanych w ścianach zewnętrznych i przegrodach wewnętrznych. O ile w nowych budynkach dysponujemy obliczeniami wynikającymi z projektu obiektu, to w starszych budynkach,  obliczeń nie było, albo je zagubiono, a kocioł dobierano na tzw. sprawne oko hydraulika.

Ogromnym problemem, który definitywnie powinien być wyeliminowany w momencie zakupu kotła jest przewymiarowanie mocy. Klienci często idą śladem minionych czasów, jak choćby jeszcze 3 dekady temu,  gdzie królowały w naszym kraju nieocieplone budynki ze starą stolarką okienną. Dobieranie mocy kotła „na zapas” było wówczas  powszechne, jak na tamte ocieplenia budynków nieraz często uzasadnione, nawet dlatego, że kotły miały mniejszą sprawność niż te obecne. W  warunkach termicznych dzisiejszych budynków przewymiarowany kocioł, który miał mieć rzekomy zapas mocy generuje mnóstwo problemów tj.:

  • brak stabilizacji stałej temp.,
  • większa ilość zużycia opału,
  • większa ilość popiołu,
  • korozja temperaturowa kotła (gromadzenie się kondensatu),
  • zasmolenie kotła i komina - grożące samozapłonem sadzy,
  • problem ustawienia optymalnych parametrów w sterowniku,
  • zagrożenie termicznym przegrzaniem kotła do wysokich temp. ponad 1000C (zagrożenie życia), problem spotykany głównie w tradycyjnych kotłach zasypowych.

Aby uniknąć problemów związanych z nieodpowiednią mocą kotła zachęcamy do kontaktu z konsultantami technicznymi firmy Defro w celu właściwego doboru urządzenia na miarę Waszego domu. Firma Defro w swoich katalogach technicznych dla każdego modelu kotła z osobna podaje sugerowaną moc z uwzględnieniem wymaganej powierzchni do ogrzania w stosunku do jednostkowego zapotrzebowania na ciepło w budynku podawanego w W/m2. Podane parametry przez producenta dają prawidłowy kierunek w kwestii dostosowania kotła dla Waszego budynku mieszkalnego, ocieplonego i wyposażonego w prawidłowo wykonaną instalację c.o.

 

Zdjecia korozja

Najnowsze artykuły

Licznik odwiedzin: 11477085 , dzisiaj: 595 , wczoraj: 3134 , online: 12