Blog

Łódzka uchwała antysmogowa

dodano:

Łódzka uchwała antysmogowa

Na mocy łódzkiej uchwały antysmogowej, został określony termin wymiany starych nieefektywnych pieców, które dotychczas szkodziły naszemu wspólnemu środowisku. Ponadto uchwała jednoznacznie określa parametry nieodpowiedniego opału i zakazuje jego stosowanie. Nowe kotły grzewcze opalane pelletem bądź eko-groszkiem muszą spełniać kryteria emisji i sprawności stawiane przez dyrektywy unijne wg EKOPROJEKTU oraz Klasy 5 zgodnej z normą: PN-EN 303-5:2012.

 

 

Począwszy już od 1 maja 2018 w woj. Łódzkim  nie można w nowych budynkach montować źródła ogrzewania niezgodnego z uchwałą, czyli nawet tych kotłów, które dotychczas przez niektórych producentów określano mianem ekologicznych, ale nie posiadały odpowiednich potwierdzeń i sprawozdań z badań w placówkach mających do tego celu odpowiednią akredytację.

W uchwale podano graniczne terminy wymian starych urządzeń, które obowiązują i wchodzą w życie:

  • Od 1 stycznia 2022 eksploatować można tylko kotły i kominki spełniające wymogi uchwały, czyli posiadające unijny EKOPROJEKT.
  • Do 1 stycznia 2023 mieszkańcy województwa łódzkiego muszą pozbyć się kotłów pozaklasowych  tzw.„kopciuchów”, niespełniających wymogów emisyjnych normy PN-EN 303-5:2012. Najprościej podsumowując od tego dnia obowiązuje zakaz palenia w zwykłych piecach.  
  • Dla urządzeń zamontowanych przed 1 maja 2018 właściciele kotłów chcąc zachować je w swoich instalacjach muszą je do 1 stycznia 2025 wyposażyć w odpowiednie urządzenia filtrujące redukujące emisję pyłów (chyba, że spełniały przed montażem wszystkie rygorystyczne wymagania).   
  • Natomiast data 1 stycznia 2027 to graniczny termin do wymiany i pozbycia się  wszystkich pozostałych pieców i kotłów posiadających Klasy 3 i 4.

Reasumując, docelowo program wymiany starych urządzeń ma spowodować, że od dnia 01.01.2027 w kotłowniach mieszkańców województwa łódzkiego pozostaną tylko takie urządzenia, które będą spełniać rygorystyczne wymogi EKOPROJEKTU i 5 Klasy.

Zachęcamy do skorzystania z programu “Czyste Powietrze”, który dofinansowuje środki do wymiany źle działających źródeł ciepła starej generacji. Warto skorzystać z bogatej oferty urządzeń Defro, polskiego lidera w segmencie kotłów ekologicznych i systemów rekuperacji wentylacyjnych z odzyskiem ciepła:

https://www.defro.pl/s,115,program-czyste-powietrze.html  

 


Najnowsze artykuły

Licznik odwiedzin: 12933103 , dzisiaj: 1550 , wczoraj: 2961 , online: 24