Blog

Centrale wentylacyjne inwestycją w świeże powietrze

dodano:

Centrale wentylacyjne inwestycją w świeże powietrze

Świeże powietrze w domu to nie tylko zdrowie i orzeźwiająca atmosfera. To także więcej energii do życia! Systemy rekuperacji w wygodny sposób zadbają o to, abyś w swoim domu stale czuł orzeźwiającą i nastrojową aurę. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się czym są centrale wentylacyjne i jak dobrać urządzenie odpowiednie do Twoich potrzeb.

Wielu z nas lubi wietrzyć przegrzane pomieszczenia w zimie, a w upalne lato poczuć komfortowy powiew chłodu. Jednocześnie nikt nie lubi zimą wpuszczać do domu zanieczyszczonego powietrza, a latem owadów.
Z drugiej strony specjaliści podkreślają, jak ważna jest ciągła cyrkulacja powietrza. Dzięki dopływowi świeżego powietrza, po prostu rzadziej chorujemy. Niestety, w wielu budynkach tradycyjne systemy wentylacji nie funkcjonują sprawnie.

Doskonałym rozwiązaniem okazuje się wtedy solidna centrala wentylacyjna. Takie urządzenie nie tylko zapewnia dobrą wymianę powietrza, ale także odzyskuje ciepło. Centrala to nowoczesny sposób na ciągłe dostarczanie świeżego powietrza do wnętrza budynku. Dodatkowo rekuperacja zwiększa komfort osób przebywających w zamkniętych pomieszczeniach, dbając jednocześnie o ich zdrowie, zapobiega bowiem powstawaniu grzybów i pleśni.

 

Jak działa centrala wentylacyjna?

Aby jak najprościej i obrazowo opisać zasadę działania centrali wentylacyjnej warto zwrócić uwagę, że zimą, wietrząc pomieszczenia, wypuszczamy ciepłe, ogrzane powietrze, a wpuszczamy świeże, zimne, które dopiero musimy ogrzać. Rekuperacje zapewniają nam większą kontrolę nad systemem wentylacji w budynku, a dzięki tym urządzeniom jest on bardziej energooszczędny i wydajny. Centrala wentylacyjna pozwala ogrzać nawiewane do pomieszczeń powietrze bez wykorzystania dodatkowej energii. Zasada jej działania polega bowiem na odzyskiwaniu ciepła z wentylacji, co oznacza, że ogrzewa powietrze napływające do domu ciepłem powietrza wywiewanego.

 

Dlaczego warto zainwestować w wentylację z odzyskiem ciepła?

Przed zakupem centrali wentylacyjnej należy zdecydować czy chcemy zamontować pełną instalację czy też będziemy korzystać z systemu zdecentralizowanego. W pierwszym przypadku system będzie najbardziej wydajny i najlepiej dopasowany, z kolei pojedyncze urządzenia, jak np. rekuperator ścienny, służyć będą jedynie do wentylacji tego pomieszczenia, w którym są zamontowane. Warto zwrócić dodatkowo uwagę na rekuperator entalpiczny, który oprócz odzysku ciepła, zapewnia użytkownikom również odzysk wilgoci.

Wybierając centralę wentylacyjną należy pamiętać zarówno o rodzaju urządzenia, jak też jego mocy dostosowanej do powierzchni budynku oraz liczbie osób, które będą przebywać w pomieszczeniach. Może stać się tak, że źle dobrana rekuperacja nie będzie spełniała swojej funkcji, a to z kolei sprawi, że w pomieszczeniach będzie duszno. Wybierając centralę wentylacyjną warto zwrócić uwagę na jej wydajność oraz klasyfikację według klas energetycznych. Zakres klas jest duży od A+ do G. Wśród znaczących różnic między centralami jest też to, ile emitują hałasu, czyli uciążliwego szumu podczas pracy.

Zapraszamy do darmowej wyceny systemu wentylacji marki DEFRO - szczegóły tutaj

Przy zakupie centrali wentylacyjnej należy także zwrócić uwagę na wymiennik i odzysk ciepła oraz na to czy przepływ powietrza jest automatycznie zrównoważony. Z mniej technicznych rzeczy, istotne jest również to czy zastosowane w urządzeniu filtry są łatwo dostępne u producenta i czy ich wymiana wymaga pomocy specjalisty.  Jeśli chcą Państwo mieć pewność, że urządzenie zostanie dobrze dobrane, a części wymienne zawsze dostępne warto zainteresować się rekuperacjami marki DEFRO. Więcej informacji na temat central wentylacyjnych znajdziesz tutaj.

Centrale wentylacyjne DEFRO AIR wyróżniają się systemem FLOW BALANCING. System ten ma kluczowe znaczenie dla redukcji kosztów ogrzewania a proces przepływu powietrza jest automatycznie równoważony.

zapisz się do newslettera

centrale wentylacyjne Defro

redaktor DEFRO

Najnowsze artykuły

Licznik odwiedzin: 12933038 , dzisiaj: 1485 , wczoraj: 2961 , online: 9