Blog

Wkłady kominowe dopasowane do kotła i opału

dodano:

Wkłady kominowe dopasowane do kotła i opału

Dobór odpowiedniego wnętrza do komina na pozór może wydawać się sprawą drugorzędną, a nawet nie wymagającą uwagi. No bo jak to? Komin to komin, z zasady ma mieć wystarczający cug, żeby dobrze odprowadzać spaliny i tyle. No nie do końca. Tyle o ile starsze źródła ciepła współpracowały ze zwykłymi, murowanymi kominami, to użytkowanie nowoczesnego kotła wiąże się logicznie z posiadaniem wkładów ochronnych w kominie. Oczywiście w przypadku kiedy nie chcemy narażać się na przykre konsekwencje. Jeśli jednak lubimy dreszczyk emocji, z emocjonującym finiszem w postaci pożaru lub rozpadnięcia się komina, możemy zostać przy starszych rozwiązaniach.

Kominy murowane spełniały swoje zadanie bez zastrzeżeń w czasach kiedy wykorzystywano jedynie źródła ciepła zasilane drewnem, węglem lub koksem. Działo się tak dlatego, że urządzenia te pracowały praktycznie bez przerwy, a co za tym idzie spaliny miały stale wysoką temperaturę. To z kolei zapobiegało zbieraniu się pary wodnej, która dla zwykłych kominów jest bardzo niebezpieczna i zwyczajnie niszczy je od środka.

Zgoła odmiennie sytuacja wygląda w przypadku nowoczesnych urządzeń grzewczych. Dzieje się tak dlatego, że ze względu na swoją specyfikę pracują one nieco inaczej. Chodzi o to, że kotły o wysokiej wydajności, co z punktu widzenia użytkownika jest wartością pożądaną, emitują spaliny o znacznie niższej temperaturze niż te tradycyjne. Z uwagi na ten fakt murowane kanały kominowe nie są w stanie rozgrzać się na tyle, aby zapobiegać skraplaniu pary wodnej. Do tego nowoczesne urządzenia grzewcze pracują w trybie cyklicznym – włączając się i wyłączając. Takie przerwy dodatkowo wpływają na ochładzanie się ścian komina, które, nazywając fachowo, nie osiągają temperatury wyższej od temperatury punktu rosy. A co za tym idzie? Wspomniane skraplanie pary wodnej. To jednak nie koniec tego, bądź co bądź, fascynującego zjawiska. Nowoczesne źródła ciepła dodatkowo emitują spaliny, które zaliczane są do tzw. grupy agresywnych chemicznie. W ich połączeniu z osadzającymi się skroplinami powstaje kwaśna ciecz zawierająca kwas siarkowy. Dalej sami możecie sobie odpowiedzieć na pytanie, co się stanie kiedy ta ciecz wniknie w murowane ścianki tradycyjnego komina.

Jak chronić komin?

Z takich właśnie powodów wnętrza kominów muszą być chronione. Aby to robić w kominach murowanych instaluje się specjalne wkłady. Można je wykorzystać zarówno do budowy nowego kanału kominowego, jak też w sytuacji gdy chcemy wyremontować nasz dotychczasowy i wysłużony komin. Pozwoli to nie tylko zwiększyć jego żywotność, a co za tym idzie bezpieczeństwo nasze i naszych rodzin, ale także dostosować nasz system odprowadzania spalin do instalacji nowego źródła ciepła. Wkłady z ceramiki lub stali chronią murowane kominy przed wspomnianymi wcześniej czynnikami ryzyka – temperaturami, skraplaniem pary wodnej i wnikaniem kwaśnego kondensatu. A dzieje się to z prostej przyczyny – ze względu na cienkie ścianki, rozgrzewają się one dużo szybciej niż tradycyjne, przez co zapewniają sprawne przez wiele lat funkcjonowanie naszych kanałów kominowych.

Wybór dobrego wkładu

Wkłady kominowe są łatwe w instalacji. Trzeba tylko wybrać właściwy do naszego systemu ogrzewania i odprowadzania spalin. Chodzi o to, że zawsze trzeba upewnić się, jaką temperaturę osiągają, emitowane przez nasze urządzenie grzewcze, spaliny. Uwzględniając to kryterium rozróżniamy dwa rodzaje wkładów – niskotemperaturowe i – uwaga tu zaskoczenie – wysokotemperaturowe. Te pierwsze, przeznaczone np. do kotłów olejowych i gazowych są produkowane z kwasoodpornej stali i są dostosowane do temperatury do 200 stopni Celsjusza. Do kotłów na paliwa stałe, a zwłaszcza drewno, węgiel i biomasę przeznaczone są wkłady wysokotemperaturowe, które wytrzymają temperaturę do 600 stopni Celsjusza.

Należy także pamiętać, że na sprawność i trwałość komina wpływają także inne czynniki, np. umiejscowienie - w domu lub na zewnątrz. Ze względu na rozmaite parametry i preferencje dobór wkładu kominowego zawsze warto skonsultować ze specjalistą. Szukasz wydajnego i pewnego źródła ciepła, a jednocześnie chcesz zadbać o komin? Zapraszamy do konsultacji z naszymi dystrybutorami, którzy zaproponują odpowiednie urządzenia marki DEFRO i doradzą jaki wkład kominowy będzie do nich odpowiedni. Pełna lista partnerów DEFRO znajduje się tutaj.

I jeszcze jedna ważna rzecz. Planując budowę nowego komina bądź chcąc wyremontować dotychczas używany, musimy zwracać uwagę na przepisy prawne. Jeśli chcemy podłączyć nowe źródło ciepła do istniejącego komina, wystarczy zgłoszenie takiego zamiaru. Budowa nowego komina – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu, wymaga natomiast pozwolenia. Jest to jednak inwestycja godna naszego zaangażowania, bo chodzi przecież o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

zapisz się do newslettera

 

wkłady kominowe bezpiecznym rozwiązaniem

redaktor DEFRO

Najnowsze artykuły

Licznik odwiedzin: 12933187 , dzisiaj: 1634 , wczoraj: 2961 , online: 14