Blog

Rekuperacja mechaniczna – domowa energooszczędność.

dodano:

Rekuperacja mechaniczna – domowa energooszczędność.

Energooszczędność jest hasłem nieodzownie związanym z nowoczesnym budownictwem, zwłaszcza jeśli mówimy o wentylacji. Tego typu instalacja ma na celu usuwanie szkodliwych gazów, zapachów oraz pary wodnej, a także dostarczanie tlenu. Jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań jest montaż rekuperatorów, które pozwalają na mechaniczną wymianę powietrza, odzyskując przy tym ciepło.  Jak działają, na co zwracać uwagę i gdzie je stosować? Sprawdźmy!

Czym rekuperatory?

Podstawą działania mechanizmu,  jest przekazywanie energii uzyskanej z użytego powietrza (zimą ciepło, latem chłód), żeby wykorzystać ją do ogrzania lub schłodzenia świeżego powietrza. Dzięki temu, że wyposażone są w odpowiednie filtry, świeże powietrze jest czyste, pozbawione smogu, alergenów, a niekiedy nawet i wirusów czy bakterii.  

Przy wyborze instalacji należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dwa parametry - wydajność oraz ciśnienie dyspozycyjne. Należy pamiętać, że ze względu na wzajemną zależność, wzrost wymaganego ciśnienia powoduje spadek wydajności. Dokładniejszą ocenę należy sprawdzać zatem za pomocą wykresu w układzie ciśnienie - wydajność. Warto także zwrócić uwagę na pracę układu przy różnych ustawieniach wentylatorów oraz filtrów. Pozwoli to zweryfikować czy osiągi niezbędne do prawidłowego działania systemu są możliwe do uzyskania. Jeśli zatem potrzebujecie szczegółowych informacji oraz pomocy przy wyborze odpowiedniej instalacji, warto przyjrzeć się ofercie marki Defro, która na polskim rynku ma największe doświadczenie jako producent rekuperatorów. Pełną gamę central wentylacyjnych znajdziecie m.in. tutaj.

Wentylacja mechaniczna - gdzie jest wymagana?

Wydajność takiej wentylacji powinna mieć możliwość regulacji. Skuteczność tego typu instalacji w domu powinna wynosić min. 20 m3. Zgodnie ze standardem WT2021, każdy kto otrzymał pozwolenie na budowę po 01.01.2021 powinien stosować się do nowych zasad budowlanych, a są nimi: 

  • Ograniczenie U (współczynnik przewodzenia ciepła elementów konstrukcyjnych) poprzez izolację ścian zewnętrznych, podłóg oraz dachu.  
  • Zmniejszenie współczynnika Ep określającego roczne zapotrzebowanie lokalu na nieodnawialną energię niezbędną do ogrzewania, wentylacji i chłodzenia, a także przygotowania ciepłej wody i oświetlenia.  
  • Wykorzystywanie technologii takich jak rekuperacja, pompy ciepła, panele słoneczne lub panele fotowoltaiczne.  

W związku z powyższymi wymaganiami, ranga rekuperacji rośnie - jest to bowiem bardzo skuteczna metoda do obniżania Ep budynku. Warto zatem zastanowić się nad wdrożeniem tego typu instalacji, zwłaszcza już na etapie projektowania. Obniża się w ten sposób koszty wdrożenia, które zniwelują jeden z najczęściej wskazywanych minusów - zużycie energii elektrycznej. Zastosować można za to różnego rodzaju tańsze rozwiązania, jak brak kominów wentylacyjnych, brak konieczności montowania okien potrzebnych typowo do wietrzenia (np. w łazienkach) itp. Samo ogrzewanie również jest znacznie tańsze - nawet o 40%.  

Tak czy inaczej - rekuperacja to już teraz fundamentalny element każdego nowoczesnego domu. Umiejętnie wdrożona i zaplanowana, nie tylko poprawi jakość życia, ale i pozwoli na ograniczenie kosztów.  

zapisz się do newslettera

redaktor DEFRO

Najnowsze artykuły

Licznik odwiedzin: 13039492 , dzisiaj: 2675 , wczoraj: 3397 , online: 7