Blog

Ekonomiczne ustawienie kotła na pellet

dodano:

Ekonomiczne ustawienie kotła na pellet

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na umieszczenie w swoim domu kotła na pellet. Aby ten sposób ogrzewania był wydajny i ekonomiczny, niezbędne jest właściwe ustawienie urządzenia. Prawidłowy proces spalania jest uzależniony od dostępu odpowiedniej ilości powietrza i stosowania dobrej jakości paliwa - w odpowiednich ilościach. Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem korzystania z kotła pelletowego? Jakich błędów unikać, aby ogrzewanie domu nie nadwyrężyło domowego budżetu?

Ogrzewanie domu pelletem - jak palić ekonomicznie?

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie ustawienie urządzenia grzewczego. Jak ekonomicznie ustawić kocioł na pellet? Regulacja leży po stronie firmy, która przekazuje urządzenie klientowi. Z reguły do tego celu wykorzystuje się analizator spalin. Kocioł ustawiony prawidłowo spala pellet w ekonomicznym trybie. Ocenę prawidłowości procesu spalania można przeprowadzić poprzez obserwację koloru i struktury dymu oraz faktury popiołu.

Aby spalanie pelletu było ekonomiczne, niezbędny jest stały dopływ powietrza do pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł. Kotły pelletowe okazują się wydajne jeżeli mają komin o odpowiednio dostosowanym przekroju. Urządzenia marki DEFRO, w połączeniu z dobrej jakości pelletem i prawidłowym sposobem palenia, wyróżniają się energooszczędnością i długą żywotnością.

Jak oszczędzić na paleniu pelletem?

Aby palenie pelletem było ekonomiczne, należy pamiętać o tym, że niezbędne jest umieszczanie w podajniku odpowiedniej ilości paliwa. Jeśli pelletu będzie zbyt dużo, wydobywający się dym będzie ciemny i bogaty w szkodliwe substancje. Aby nie uszkodzić kotła, niezbędna jest także odpowiednia ilość powietrza. Zasmolona komora, w której jest duża ilość sadzy, znacząco zmniejsza efektywność i może doprowadzić do powstania usterek. Oszczędność można osiągnąć kupując dobrej jakości pellet.

Dostępne na rynku rozwiązania sprawiają, że obsługa kotła może być bardzo prosta i intuicyjna. W ofercie marki DEFRO można znaleźć piece wyposażone w nowoczesne, kolorowe wyświetlacze. Model Eko Slim umożliwia sterowanie wentylatorem, zdalne rozpalanie i wygaszanie, a także posiada czujnik spalin, płomienia i temperatury. Wszystkie te opcje pozwalają na bieżąco analizować proces spalania i optymalizować go w celu ograniczenia kosztów.  Więcej informacji na temat kotłów pelletowych DEFRO znajdziecie tutaj.

Kocioł na pellet - jak uniknąć powszechnych błędów?

Często popełnianym błędem jest utrzymywanie zbyt niskiej temperatury. Komora spalania uzyskuje wtedy czarną, smolistą barwę. W przypadku zauważenia tego rodzaju nieprawidłowości należy podać nieco więcej powietrza. Z kolei jeśli powietrza jest zbyt mało - komora spalania staje się biała.

W przypadku zaobserwowania ciemnego dymu, który wydobywa się nawet gdy komin jest rozgrzany, zalecane jest zmniejszenie ilości pelletu podawanego do podajnika. Kluczem do efektywnego spalania pelletu jest stosowanie się do zaleceń producenta i bieżąca analiza procesu spalania.

zapisz się do newslettera

redaktor DEFRO

Najnowsze artykuły

Licznik odwiedzin: 13039464 , dzisiaj: 2647 , wczoraj: 3397 , online: 8