Blog

Czy pellet jest szkodliwy?

dodano:

Czy pellet jest szkodliwy?

Pellet jest produktem grzewczym, który jest chętnie wykorzystywany. Powstaje w procesie sprasowania drewna, słomy, trocin i często również różnorodnych roślin energetycznych. Wzrastająca popularność ogrzewania domu pelletem wiąże się z powstaniem wielu fałszywych informacji dotyczących tego rozwiązania. Wiele osób uważa, że pellet to produkt drogi, szkodliwy dla otoczenia, a dodatkowo stwarza zagrożenie dla lasów i zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Na szczęście - są to jedynie niezasadnie powielane mity. Jak pellet faktycznie wpływa na środowisko i zdrowie? Czy jest to rozwiązanie opłacalne pod kątem ekonomicznym?

Czym tak naprawdę jest pellet?

Pellet jest biomasą, czyli naturalnym paliwem. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego produktu grzewczego. Najczęściej spotykany jest pellet drzewny - dostępne są jednak również inne warianty tego paliwa. Pellet typu agro wykonany jest ze słomy czy siana, a pellet z łuski słonecznika jest nieco mniej popularny, ale jednakowo wydajny. Jest to doskonała alternatywa dla popularniejszych źródeł energii takich jak węgiel czy gaz. Dostępne na rynku pellety różnią się ceną - z reguły świadczy ona o jakości produktu. Aby ogrzewanie domu tym surowcem było faktycznie opłacalne, warto wybrać produkt wysokiej jakości. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kolor oraz wymiary granulatu.

Decydując się na ogrzewanie domu pelletem trzeba wybrać nie tylko konkretny rodzaj opału, lecz także kocioł grzewczy. Warto dobrać egzemplarz, który spełni indywidualne oczekiwania użytkownika. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup kotła pelletowego z oferty marki DEFRO. Kotły te, w połączeniu z odpowiednim rodzajem pelletu są optymalne w eksploatacji i sprawiają, że ogrzewanie domu nie nadwyręża budżetu mieszkańców.  Do zapoznania się z ofertą zapraszamy tutaj.

Pellet, a środowisko

Kotły pelletowe produkowane przez naszą firmę spełniają wszystkie restrykcyjne normy emisyjności. Korzystanie z nich nie wpływa negatywnie na środowisko. Dbałość o ekologię i minimalizowanie ryzyka zanieczyszczenia powietrza świadczy o odpowiedzialności społecznej marki DEFRO. Pellet podczas spalania uwalnia do atmosfery jedynie niewielkie ilości CO2. Jest to istotny krok zmierzający ku ograniczeniu pogłębiania się efektu cieplarnianego.

Pellet jest źródłem energii grzewczej, które jest odnawialne. Najczęściej surowiec ten pozyskuje się w sposób ekologiczny - granulat powstaje z odpadów, a nie celowo wycinanych drzew. Statystyki wskazują, że w porównaniu z często wykorzystywanym węglem, pellet wydziela zdecydowanie mniejsze ilości pyłu, a niekorzystnie wpływający związek "benzopiren" nie jest w ogóle wytwarzany. Również dioksyny, uznawane za wywołujące raka, wydzielają się w zdecydowanie mniejszym stopniu niż w przypadku tradycyjnych rodzajów paliwa.

Czy pellet jest szkodliwy dla zdrowia?

Palenie pelletem nie szkodzi - pod warunkiem, że zakupiony produkt jest dobrej jakości. Wybrany kocioł pelletowy powinien być użytkowany zgodnie z zaleceniami producenta. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sprawia, że ryzyko zatrucia tlenkiem węgla jest praktycznie bliskie zeru. Również powstały w procesie spalania popiół jest bezpieczny dla zdrowia - może nawet znaleźć zastosowanie jako naturalny nawóz.

Pellet to ekologiczny produkt grzewczy, który zyskuje coraz większą popularność dzięki temu, że jest przyjazny dla środowiska naturalnego i zdrowia. Ważny jest także aspekt finansowy. Jest to źródło energii, które nie cechuje się wyjątkowo wygórowaną ceną. Szacuje się, że stosowanie tego opału jest tańsze niż regularne ogrzewanie domu gazem czy prądem.

Najnowsze artykuły

Licznik odwiedzin: 14882713 , dzisiaj: 2110 , wczoraj: 2578 , online: 5