Blog

"Ciepłe mieszkanie" – skorzystaj z możliwości dofinansowania rekuperacji

dodano:

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Ciepłe mieszkanie” ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.

Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła (tzw. „kopciuchów”) i poprawę efektywności energetycznej lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Inicjatywa skierowana jest do właścicieli lokali w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, którzy będą mogli się starać o uzyskanie dofinansowania w swoich gminach. Budżet na realizację programu wynosi 1,4 mld zł.

Program „Ciepłe Mieszkanie” będzie wspierać nie tylko  wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Dodatkowo możliwe będzie wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Przeciętna wysokość dotacji przypadająca na jeden lokal mieszkalny będzie uzależniona od dochodów beneficjenta i może wynosić od 15 tys. zł do nawet 37,5 tys. zł. Dofinansowania znacznie obniżają koszty inwestycji, zachęcamy do zapoznania się z ofertą rekuperacji DEFRO – tutaj. Rekuperacja, odświeżając i czyszcząc powietrze m.in. z alergenów, w zdecydowany sposób podnosi komfort przebywania w pomieszczeniach. Wentylacje mechaniczne pozwalają również na utrzymanie optymalnej temperatury wnętrza, zarówno w zimie, jak i w lecie.

Dystrybutorem środków w programie będą poszczególne gminy, której dotację przyznaje WFOŚiGW obejmujący swoim działaniem teren województwa, w którym jest ona zlokalizowana. To  gmina przeprowadza nabór wniosków dla beneficjentów końcowych; po przeprowadzeniu naboru i ocenie wniosków o dofinansowanie, gmina zawiera umowy o dofinansowanie z beneficjentami końcowymi (osobą fizyczną posiadającą tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym).

Jak pozyskać dofinansowanie do wentylacji mechanicznej

Warto rozważyć montaż centrali wentylacyjnej marki DEFRO i zapytać o taką możliwość we właściwym urzędzie gminy. Więcej o programie „Ciepłe mieszkanie” przeczytacie na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Najnowsze artykuły

Licznik odwiedzin: 14882741 , dzisiaj: 2138 , wczoraj: 2578 , online: 2