Wyszukaj Znajdź dystrybutora 509 702 720 Facebook Youtube Kalkulator Kotły C.O. Kalkulator Pompy Ciepła
Informujemy, iż firma Defro nie prowadzi sprzedaży detalicznej. prosimy o kontakt z menadżerem regionu lub z lokalnym dystrybutorem.

Defro Czyste ciepło

Jakie piece można montować w 2025 r?

W ostatnich latach w Polsce obserwujemy dynamiczne zmiany przepisów dotyczących kotłów grzewczych, pieców na paliwo stałe oraz kominków. Wszystko po to, by ograniczyć emisję szkodliwych substancji i zadbać o czyste powietrze. Kolejne daty – takie jak 1 stycznia 2024 r., 1 lipca 2024 r. czy 1 stycznia 2025 r. – wprowadzają obowiązek wymiany starych urządzeń bezklasowych lub niespełniających wymogów emisyjnych (np. kotłów klasy 1 i 2, a następnie 3 i 4). W efekcie w 2025 roku można będzie montować już tylko te piece i kotły, które spełniają wysokie standardy, na przykład wymagania ekoprojektu lub klasę 5.

Zmiany przepisów do 2025 roku

Od 1 stycznia 2022 r. w niektórych województwach wprowadzono zakaz użytkowania kotłów bezklasowych oraz kotłów klasy 1 i 2. Następnie 1 stycznia 2023 r. zaczęły obowiązywać kolejne obostrzenia, natomiast 1 stycznia 2024 r. rozszerzono je na urządzenia grzewcze eksploatowane od 5 do 10 lat, jeśli nie spełniają wymagań ekoprojektu. Wiele samorządów ustaliło, że do 1 stycznia 2025 r. należy wymienić stary piec (tzw. kopciuch), zwłaszcza jeśli to kocioł centralnego ogrzewania na węgiel lub drewno o klasie 1, 2 czy bezklasowy.

W niektórych regionach już od 1 września 2024 r. może obowiązywać zakaz stosowania kotłów grzewczych 3 i 4 klasy, a nawet zakaz palenia węglem w obszarach o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Z kolei 1 lipca 2024 r. lub maja 2024 r. bywają wskazywane jako moment wprowadzenia szczegółowych ograniczeń wobec kotłów niespełniających norm klasy 3, lub 4. Celem jest finalne ograniczenie emisji z pieców bezklasowych do 1 stycznia 2026 r., a w perspektywie paru następnych lat (np. 1 stycznia 2028 r. czy 1 stycznia 2032 r.) – wprowadzenie dalszych zakazów eksploatacji urządzeń niespełniających wyższych standardów.

Jakie piece i kotły można montować w 2025 r.?

Zgodnie z prawem, od 2025 r. wolno będzie montować wyłącznie kotły na paliwa stałe spełniające wymogi emisyjne klasy 5 (lub 4, lub 5, zależnie od województwa, choć klasa 4 także bywa objęta stopniowymi zakazami). W wielu miejscach obowiązuje zasada, że kotłów na paliwa stałe – węgiel, drewno czy pellet – nie można już instalować, jeśli nie posiadają certyfikatu ekoprojektu. Piece bezklasowe i kotły klasy 1 czy 2 zostały wycofane wcześniej, a od 1 stycznia 2026 r. planuje się zakaz użytkowania kotłów 3 i 4 klasy.

W 2025 r. wybór nowego urządzenia grzewczego może obejmować kocioł gazowy lub piec na paliwo stałe (np. piece kaflowe, kozy, urządzenia żeliwne z płytą), jednak muszą one spełniać wymogi klasy 5. Przykładowo, piece i kominki spełniające kryteria ekoprojektu pozwalają na stosowanie zarówno drewna, jak i innych paliw stałych, zapewniając niską emisję pyłów. W nowych budynkach coraz częściej stawia się na ogrzewanie elektryczne lub pompy ciepła, a kocioł węglowy (nawet klasy 5) jest rozwiązaniem rezerwowym.

Obowiązek wymiany starych urządzeń

Kolejne terminy sprawiają, że wymiana pieca staje się koniecznością:

  • 1 stycznia 2024 r. – w wielu regionach upływa czas na eksploatowane do 5 lat (a nawet 10 lat) kotły bezklasowe oraz kotły klasy 1 i 2 wg uchwał antysmogowych.
  • 1 lipca 2024 r. i 1 września 2024 r. – mogą pojawiać się dodatkowe lokalne zakazy stosowania kotłów 3 i 4 klasy.
  • 1 stycznia 2025 r. – w Polsce „kopciuchy” niespełniające wymogów ekoprojektu należy wymienić.
  • 1 stycznia 2026 r. i 1 września 2026 r. – kolejne województwa mogą wprowadzić całkowity zakaz użytkowania kotłów grzewczych 3 i 4, a czasem nawet palenia węglem.

Programy wspierające, jak „Czyste Powietrze”, przewidują dofinansowanie do wymiany kotłów na paliwa stałe (w szczególności piece bezklasowe) na kotły klasy 5 lub kocioł gazowy. Dzięki temu wiele osób decyduje się wymienić stary piec na nowocześniejsze źródło ogrzewania. [1]

Przyszłość ogrzewania – co dalej po 2025 r.?

Po 2025 r. nadal będzie można montować piece na paliwa stałe spełniające wymogi emisyjne klas 4 lub 5, choć z czasem klasa 4 również może podlegać ograniczeniom. Docelowo zakaz stosowania kotłów na węgiel lub drewno niskiej jakości ma objąć coraz więcej obszarów miejskich. Coraz popularniejsze będą: kocioł gazowy, pompy ciepła oraz inne technologie bezemisyjne lub niskoemisyjne.

Warto pamiętać, że użytkowanie kotłów grzewczych 3 i 4 w najbliższych latach będzie stopniowo wygaszane. Jeśli ktoś ma w planach remont lub budowę nowego domu, lepiej zainwestować w urządzenie grzewcze o wysokiej klasie (kocioł 5. klasy) lub w ogóle zrezygnować z paliwa stałego na rzecz alternatywnych rozwiązań. W razie wątpliwości należy sprawdzić uchwały swojego województwa, ponieważ to one szczegółowo precyzują, kiedy należy wymienić kocioł i jakie urządzenia są dozwolone.

W 2025 r. kluczowe będzie spełnianie rygorystycznych wymagań ekoprojektu, tak by uniknąć ponoszenia dodatkowych kosztów za kilka lat. Montować piece i kominki można, lecz wyłącznie te spełniające obowiązujące wymogi emisyjne klasy 5. W dobie zaostrzających się przepisów i zakazów – także w perspektywie roku 2027, 2028 czy 2032 – warto wybrać rozwiązanie przyjazne środowisku i jednocześnie komfortowe.

Masz więcej pytań?

Chcesz zapytać o zniżkę?

Potrzebujesz doboru urządzenia?

Chcąc zainstalować nowe źródło ciepła warto zwrócić uwagę na urządzenia marki DEFRO, polskiego producenta z długoletnim doświadczeniem w branży grzewczej. Nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiedni kocioł i jego moc, a dystrybutorzy i instalatorzy zajmą się montażem i uruchomieniem. Tobie pozostanie tylko cieszyć się ciepłem i wygodą obsługi urządzeń Defro. Sieć dystrybucji naszych produktów podzielona jest na regiony, za które odpowiedzialni są kierownicy i handlowcy.

Przestaw się na ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie

Najlepsze urządzenia grzewcze na rynku

Odkryj gamę urządzeń grzewczych od Defro. Zaufaj polskiej marce, która doskonale zrozumiała specyficzne potrzeby naszego klimatu. Nasze pompy ciepła, kotły na biomasę, gazowe czy elektryczne są wyjątkowe, bo powstały w oparciu o lata doświadczeń na polskim rynku. Dodatkowo, oferujemy tradycyjne rozwiązania, takie jak kotły na ekogroszek czy zgazowujące drewno, dostosowane do naszych lokalnych oczekiwań i wymagań. Wybierz rozwiązanie, które idealnie pasuje do Twojego domu i ciesz się komfortowym ciepłem już teraz.

Wysoka jakość
Najlepsze komponenty
Gwarancja
Serwis na terenie całej Polski
Najlepsze urządzenia grzewcze na rynku
Zaufaj profesjonalnemu doradztwu i wysokiej jakości urządzeniom

Rekuperacja + darmowy dobór urządzenia

Centrala wentylacyjna DEFRO doskonale radzi sobie z utrzymaniem wysokiej jakości powietrza w Twoim domu. Dzięki zaawansowanej technologii i efektywności energetycznej, DRX zapewnia nie tylko komfort, ale także oszczędności na dłuższą metę, tworząc przyjazne środowisko dla Twojej rodziny.

Wysoka jakość
Najlepsze komponenty
Gwarancja
Serwis na terenie całej Polski