Obserwacje dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku energetycznym skłaniają do refleksji na temat sposobów ogrzewania domów i mieszkań. Instalacje kotłów elektrycznych znalazły się na cenzurowanym. Czy słusznie? Na co warto zwrócić uwagę mając w perspektywie montaż takiego urządzenia? Na pewno ogrzewanie kotłem elektrycznym jest świetnym rozwiązaniem w budownictwie energooszczędnym. Zapewnia niskie koszty inwestycyjne, prosty montaż, wygodną obsługę i bezpieczeństwo.
Myśląc o kotłach elektrycznych w kategorii źródła ciepła w centralnym ogrzewaniu, na pierwszy plan wysuwa się pytanie o koszty. Przy obecnej inflacji i cenach energii, to temat nurtujący każdego użytkownika. Odczarujmy zatem zagadnienie i uporządkujmy kilka istotnych faktów.
Jako użytkownicy mamy wpływ na cenę energii, za którą płacimy. Wystarczy zapoznać się z ofertami dostawców, przeczytać dokładnie proponowane warunki i zdecydować, które rozwiązanie będzie dla nas najbardziej odpowiednie. Narzuconych cen przez sytuację polityczną nie zmienimy, dotyczą one wszystkich, ale możemy zdecydować, jaki dostawca oraz jaki wariant taryfy będzie dla nas optymalny. Musimy pamiętać, że koszty ogrzewania zależą od szeregu czynników.
Ogromny wpływ na wysokość kosztów ma technologia wykonania budynku, a zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji różni się w zależności od obiektu. Stosując odpowiednią technikę termomodernizacyjną można na bieżąco maksymalizować oszczędności c.o. Niski koszt inwestycyjny w przypadku pieca elektrycznego, w połączeniu ze wspomnianymi oszczędnościami, daje z kolei możliwość inwestycji np. w instalację fotowoltaiczną, która doskonale współpracuje z takim kotłem. Dodatkowo należy pamiętać o możliwościach uzyskania dofinansowania w ramach programu „Czyste powietrze”. Tutaj dopłaty, w zależności od uzyskiwanych dochodów, kształtują się na poziomie od 3 do 9 tysięcy zł.
Jednym słowem warto rozważyć instalację pieca elektrycznego, jako źródła ciepła do ogrzewania domu. Przed podjęciem decyzji należy przeanalizować argumenty, które stoją za jego montażem. A jest ich sporo.
Po pierwsze – niskie koszty inwestycyjne. Budowa instalacji centralnego ogrzewania opartej na piecu elektrycznym jest tańsza od kotłowni gazowej, olejowej czy na paliwo stałe. Zapominamy o kosztach przyłącza gazowego, budowy komina i wkładu kominowego. Przyłącza elektryczne znajdują się w każdym budynku a instalacja kotła jest łatwa i nie wymaga specjalnych pomieszczeń.
Oprócz niskich kosztów inwestycyjnych warto zwrócić uwagę na możliwości pieca. Kocioł elektryczny może być urządzeniem, które daje możliwość pracy jako główne lub alternatywne źródło ciepła, współpracując z kotłem na paliwo stałe, kominkiem, kotłem kondensacyjnym czy pompą ciepła. Dodatkowo programator tygodniowy pomoże w zoptymalizowaniu kosztów energii, a kocioł nie pobierze więcej mocy niż jest to potrzebne.
Niewątpliwym plusem przemawiającym za zastosowaniem kotła elektrycznego jest dostępność. W przypadku utrudnionego dostępu do sieci gazowej, jednym z najlepszych rozwiązań jest właśnie piec elektryczny. Kolejny aspekt to komfortowa obsługa. Kotły elektryczne są bardzo wygodne w użytkowaniu. Wyposażone w odpowiednie sterowanie, pracują w pełni automatycznie a ich obsługa, po pierwszym ustawieniu pieca, ogranicza się głównie do przestawiania pracy na tryb letni bądź zimowy. Niskie koszty obsługi serwisowej, to kolejna rzecz, która przemawia za piecami elektrycznymi. Urządzenia te praktycznie nie wymagają okresowych przeglądów. Możemy zatem z ulgą zapomnieć o kosztach przeglądu instalacji i wentylacji.
Trzy razy „E” – Energooszczędność, Estetyka i Ekologia. Idealne w budownictwie energooszczędnym. Estetyka i łatwość montażu – kotły elektryczne są zgrabnymi urządzeniami, które można zamontować na ścianie w zasadzie każdego pomieszczenia. Ekologia – energia elektryczna nie pomnaża zagrożenia dla środowiska, bowiem zanieczyszczenia nie powstają w gospodarstwach domowych ale w elektrowniach, a tam spaliny są skutecznie oczyszczane.
Kocioł elektryczny świetnie nadaje się do nowoprojektowanych instalacji, a także w przypadku modyfikacji już istniejących systemów centralnego ogrzewania. Jest łatwy montażu i prosty w obsłudze, a dzięki możliwości współpracy z instalacjami fotowoltaicznymi i nowoczesnej technologii, pozwala urządzeniu działać zarówno jako główne lub dodatkowe źródło ciepła. Nasze modele kotłów mają funkcję, wspomnianego wcześniej, tygodniowego programowania czasu pracy. Dzięki temu możemy dopasować pracę urządzenia do tzw. momentu najwyższej nadprodukcji energii wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne.
Chcesz połączyć kocioł elektryczny z fotowoltaiką i szukasz profesjonalnego sprzętu oraz doradztwa? Albo po prostu szukasz tylko kotła elektrycznego do ogrzewania swojego domu? Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.
Wszystkim zaletom kotłów elektrycznych, a zwłaszcza długowieczności i wydajności, możemy pomóc przestrzegając zasad energooszczędnego ogrzewania. To m.in. odpowiednie sterowanie pracą oraz prawidłowe wietrzenie pomieszczeń. Chodzi o krótkotrwałe otwarcie okien na pełną szerokość przy jednoczesnym zamknięciu zaworów termostatycznych. Taki zabieg pozwala na wymianę powietrza na świeże bez nadmiernego wychładzania pomieszczeń.
Pamiętajmy, że niezaprzeczalną zaletą kotła elektrycznego jest jego niska cena, która wraz z możliwościami wykorzystania energii, jakie daje, oraz odpowiednim sposobem korzystania okazuje się świetną inwestycją na lata!
Masz więcej pytań?
Chcesz zapytać o zniżkę?
Potrzebujesz doboru urządzenia?
Chcąc zainstalować nowe źródło ciepła warto zwrócić uwagę na urządzenia marki DEFRO, polskiego producenta z długoletnim doświadczeniem w branży grzewczej. Nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiedni kocioł i jego moc, a dystrybutorzy i instalatorzy zajmą się montażem i uruchomieniem. Tobie pozostanie tylko cieszyć się ciepłem i wygodą obsługi urządzeń Defro. Sieć dystrybucji naszych produktów podzielona jest na regiony, za które odpowiedzialni są kierownicy i handlowcy.