Wyszukaj Znajdź dystrybutora 509 702 720 Facebook Kalkulator Kotły C.O. Kalkulator Pompy Ciepła

Czy pompa ciepła może współpracować z kotłem na pellet?

Podstawą ekologii i ekonomii jest optymalizacja procesu ogrzewania budynków. Hybrydyzacja to nowy trend na rynku, który łączy tradycję z nowoczesnością. Czy pompa ciepła może współpracować z kotłem na pellet?

Pompy ciepła to przyszłość, ponieważ zapewniają wysoki komfort cieplny i bezobsługową eksploatację. Pompy ciepła DHP Premium to urządzenia wysoko temperaturowe – mogące ogrzać czynnik grzewczy nawet do 60oC. Dzięki temu montujemy je również w starych domach, w których są kaloryfery. W nowo budowanych domach standardem stało się ogrzewanie podłogowe. Jest doskonałym przykładem akumulacji ciepła – dłużej się nagrzewa, ale też dłużej oddaje ciepło.

Pompa ciepła na polski klimat.

Pompy ciepła Defro doskonale nadają się do warunków klimatycznych panujących w pięciu strefach klimatycznych jakie występują w Polsce. Także, w których zdarzają się temperatury nawet do -25oC. Dolną granicę, która wyznacza konieczność włączenia się dodatkowego źródła, które będzie wspomagać pompę ciepła, określa punkt biwalentny – zwykle jest to temperatura w zakresie -4oC do -10oC. Najczęściej pompy ciepła dobiera się tak aby zapewniały zapotrzebowanie budynku na ciepło do punktu biwalentnego. Poniżej tego punktu, koniecznym jest wspomaganie układu tzw. źródłem szczytowym, które uzupełnia brakujące zapotrzebowanie. Najczęściej są to grzałki elektryczne umieszczone w pompie, albo module wewnętrznym. Tak konstruowane i budowane są układy dla nowych budynków, a także dla domów o małym zapotrzebowaniu na ciepło.

Czy pompa ciepła może pracować w starszym lub modernizowanym domu?

Nieco inaczej ma się sytuacja dla budynków modernizowanych oraz o dużym zapotrzebowaniu na ciepło. Takie budynki często wymagają termomodernizacji oraz modernizacji instalacji grzewczej w budynku, które w większości nie są odpowiednie dla parametrów jakie oferuje pompa ciepła. Dlatego takie układy, muszą być wspomagane źródłem szczytowym w postaci kotła peletowego, kotła gazowego albo elektrycznego, czasem może to być kominek z płaszczem wodnym. W takim układzie pompa ciepła stanowi główne źródło ciepła a jako wspomaganie stosuje się jedno z wymienionych urządzeń. Oczywiście w takich układach stosowane są również grzałki elektryczne ale często są źródłem dodatkowym. Układy takie nazywane, często nazywane biwalentnymi albo hybrydowymi, stanowią prawie kompletne źródło ogrzewania całego budynku.

Zobacz film o biwalentnym układzie ogrzewania

Jak połączyć pompę ciepła i kocioł na pellet?

Ze względu na fakt, iż pompy ciepła najefektywniej pracują z możliwie najniższą temperaturą zasilania oraz różnicą pomiędzy zasilaniem a powrotem nie większym niż 5K. Dla kotłów temperatura zasilania jest zwykle wyższa, a różnica temperatur to 20K, dlatego cały układ powinniśmy połączyć w odpowiedni sposób. Elementem wspólnym, łączącym w odpowiedni sposób źródła o różnych charakterystykach pracy jest bufor i stanowi on sprzęgło hydrauliczne dla układu. Ponadto jest magazynem ciepła, a także daje bezpieczeństwo przepływu dla pompy ciepła.

Decydując się na kocioł peletowy, zgazowujący albo kominek z płaszczem, jako źródło wspomagające, należy pamiętać aby bufor był odpowiednio dobrany. O odpowiedniej pojemności, tak aby w pełni zmagazynować czynnik grzewczy o wysokiej temperaturze. Tego typu urządzenia mają większą bezwładność i potrzebują więcej czasu na przekazanie ciepła do układu w odróżnieniu do kotła gazowego czy elektrycznego. Oczywiście zaletą takiego układu jest duża ilość energii, która w pełni zabezpieczy zapotrzebowanie dla budynku.

Czy muszę sterować każdym urządzeniem oddzielnie? Czy pompa może włączyć kocioł na pellet automatycznie?

Oczywiście automatyka, w którą wyposażona jest pompa ciepła, w sposób pełny oraz wygodny dla użytkownika reguluje całym systemem. Uruchamia pompę oraz kocioł wspomagający w odpowiednio ustawionym punkcie pracy dla systemu Hybrydowego. Zgodnie z dostarczoną instrukcją oraz wytycznymi, instalator powinien całość podłączyć oraz wyregulować, tak aby użytkownik mógł cieszyć się komfortem.

Czy pompa ciepła może współpracować z kotłem na pellet? W krótkiej odpowiedzi: TAK. Wszystko zależy od odpowiedniego dobrania obu urządzeń i instalacji.

Dobierzemy urzadzenie dla Ciebie

Masz więcej pytań?

Chcesz zapytać o zniżkę?

Potrzebujesz doboru urządzenia?

Chcąc zainstalować nowe źródło ciepła warto zwrócić uwagę na urządzenia marki DEFRO, polskiego producenta z długoletnim doświadczeniem w branży grzewczej. Nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiedni kocioł i jego moc, a dystrybutorzy i instalatorzy zajmą się montażem i uruchomieniem. Tobie pozostanie tylko cieszyć się ciepłem i wygodą obsługi urządzeń Defro. Sieć dystrybucji naszych produktów podzielona jest na regiony, za które odpowiedzialni są kierownicy i handlowcy.

Przestaw się na ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie

Najlepsze urządzenia grzewcze na rynku

Odkryj gamę urządzeń grzewczych od Defro. Zaufaj polskiej marce, która doskonale zrozumiała specyficzne potrzeby naszego klimatu. Nasze pompy ciepła, kotły na biomasę, gazowe czy elektryczne są wyjątkowe, bo powstały w oparciu o lata doświadczeń na polskim rynku. Dodatkowo, oferujemy tradycyjne rozwiązania, takie jak kotły na ekogroszek czy zgazowujące drewno, dostosowane do naszych lokalnych oczekiwań i wymagań. Wybierz rozwiązanie, które idealnie pasuje do Twojego domu i ciesz się komfortowym ciepłem już teraz.

Wysoka jakość
Najlepsze komponenty
Gwarancja
Serwis na terenie całej Polski
Najlepsze urządzenia grzewcze na rynku
Zaufaj profesjonalnemu doradztwu i wysokiej jakości urządzeniom

Rekuperacja + darmowy dobór urządzenia

Centrala wentylacyjna DEFRO doskonale radzi sobie z utrzymaniem wysokiej jakości powietrza w Twoim domu. Dzięki zaawansowanej technologii i efektywności energetycznej, DRX zapewnia nie tylko komfort, ale także oszczędności na dłuższą metę, tworząc przyjazne środowisko dla Twojej rodziny.

Wysoka jakość
Najlepsze komponenty
Gwarancja
Serwis na terenie całej Polski