Czyste powietrze i oszczędność w ogrzewaniu budynków to wyobrażenie dobrego klimatu. Zarówno dla naszego zdrowia, jak też dla naszych portfeli. W kontekście ekologicznego i ekonomicznego źródła ciepła warto zwrócić uwagę na drewno opałowe i pellet. Masz wątpliwości czy są to paliwa odnawialne? Wyjaśniamy.
Ogrzewanie domu jest kluczową kwestią, od której zależy nasz codzienny komfort. To nie tylko dobre samopoczucie ale także obniżenie kosztów ponoszonych w sezonie grzewczym. Przed wyborem źródła ciepła warto rozważyć wszystkie możliwe opcje i zdecydować, która będzie najkorzystniejsza w naszym przypadku. Coraz większego znaczenia nabiera dbałość o środowisko, a światowe zapotrzebowanie na energię rośnie,
w związku z czym szczególnie istotne stają się ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania.
Stare piece zasypowe, czyli tzw. kopciuchy przechodzą do historii. Ich obsługa wymagała nie tylko wiele czasu, ale i przysparzała sporo trudności. Urządzenia te były niepraktyczne i nieekologiczne, a ich niewłaściwe użytkowane,
w dużej mierze przyczyniało się do zanieczyszczenia powietrza. W przeciwieństwie do paliw kopalnych, używanych w kopciuchach, paliwa odnawialne, takie jak drewno opałowe i pellet, są czystymi i bezpiecznymi nośnikami energii.
Wykorzystywanie biomasy przyczynia się do redukcji smogu, a nowoczesne, ekologiczne kominki spełniają rygorystyczne normy i są zgodne z polityką klimatyczną Unii Europejskiej. Zarówno urządzenia grzewcze na biomasę, jak i paliwa do nich produkowane, są w Polsce obowiązkowo certyfikowane. Z tego też względu biomasa promowana jest od dawna w krajach Wspólnoty. Również w naszym kraju, w coraz większym stopniu nadążamy za tymi sprawdzonymi, ekologicznymi rozwiązaniami.
Pewności co do pelletu i drewna opałowego, jako czystych paliw odnawialnych dodaje stanowisko prof. dr. hab. inż. Tadeusza Juliszewskiego z Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, który w swojej opinii dla magazynu „Świat Kominków” wyjaśnił, że „biomasa (w tym drewno i pellet) jest naturalnym magazynem energii słonecznej skumulowanej
w związkach organicznych zawierających atmosferyczny dwutlenek węgla. Tylko biomasa pozwala w przyrodzie utrzymać ten gaz cieplarniany (CO2) w obiegu zamkniętym. Nie można nazywać, biomasy (drewna) paliwem kopalnym, gdyż różni się ona zasadniczo swą fizyczną i chemiczną budową od nieodnawialnych paliw kopalnych (węgla)”. Profesor Juliszewski jasno stwierdził, że „drewno i pellet są paliwami odnawialnymi. Najważniejsze jest jednak to, że zarówno wysuszone drewno, jak i jego przetwory (brykiety, pellety), spalane w piecach, kotłach i kominkach certyfikowanych w obowiązkowej procedurze tzw. EKOPROJEKTU, nie emitują spalin zagrażających człowiekowi i przyrodzie”.
Charakter biomasy jako paliwa odnawialnego (odnawialnego źródła energii) wynika również z art.2 pkt.22 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r o odnawialnych źródłach energii (t.j. Dz. U. 2021 poz.610).
Aby jeszcze lepiej wyobrazić sobie bezpieczeństwo i ekologię współczesnych źródeł ciepła zasilanych biomasą, warto wspomnieć, że paleniska z lat 80-tych i 90-tych XX wieku emitowały do środowiska ok. 30−60 gramów pyłów PM na godzinę. Natomiast wszystkie obecnie sprzedawane kominki na drewno emitują kilkadziesiąt razy mniej – poniżej 4,5 grama na godzinę. W przypadku kominka niezwykle istotne jest także to, że może on ogrzać najczęściej wykorzystywane części domu. W momencie gdy nie korzystamy z piwnicy czy poddasza, pomieszczenia te mogą pozostać chłodne, a my zaoszczędzimy nawet do 25% kosztów ogrzewania.
Świetnym i nowoczesnym rozwiązaniem są piecyki na pellet. To połączenie designu i nowoczesnej formy urządzenia grzewczego na pellet. Intuicyjny i wygodny w użyciu piecyk, który w automatyczny sposób dostarcza ciepło dokładnie tam, gdzie go potrzebujemy. Urządzenia tego typu doskonale dopasowują się do naszego wnętrza i w ekonomiczny sposób zapewniają komfort cieplny będąc jednocześnie przyjazne środowisku.
Podobnie sprawy mają się w przypadku kotłów pelletowych. Współczesne urządzenia tego typu spełniają najwyższe standardy, a także najbardziej wymagające normy europejskie dotyczące emisji spalin. Dodatkowo, kotły na pellet automatycznie się rozpalają i zużywają optymalne ilości paliwa, są zatem energooszczędne. Technologia pelletu drzewnego zadebiutowała podczas kryzysu energetycznego w latach 70. XX wieku, kiedy poszukiwano alternatyw dla paliw kopalnych. Europa, a zwłaszcza Szwecja, była pionierem w rozwoju pelletu drzewnego. Wraz z rosnącymi obawami dotyczącymi zużycia paliw kopalnych oraz wzrostem świadomości ekologicznej, pellet drzewny zaczęto uważać za niezawodną i konkretną alternatywę w całej Europie.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kominków, piecyków i kotłów pelletowych marki DEFRO. Szczegóły znajdą Państwo tutaj – kominki, piecyki na drewno, piecyki na pellet, kotły pelletowe. Oprócz względów ekologicznych i wyraźnej oszczędności w użytkowaniu, należy pamiętać, że na wymianę urządzenia na ekologiczne można otrzymać dofinansowanie. Inwestycja w taki rodzaj źródła ciepła objęta jest programem „Czyste powietrze”.
Masz więcej pytań?
Chcesz zapytać o zniżkę?
Potrzebujesz doboru urządzenia?
Chcąc zainstalować nowe źródło ciepła warto zwrócić uwagę na urządzenia marki DEFRO, polskiego producenta z długoletnim doświadczeniem w branży grzewczej. Nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiedni kocioł i jego moc, a dystrybutorzy i instalatorzy zajmą się montażem i uruchomieniem. Tobie pozostanie tylko cieszyć się ciepłem i wygodą obsługi urządzeń Defro. Sieć dystrybucji naszych produktów podzielona jest na regiony, za które odpowiedzialni są kierownicy i handlowcy.