Wyszukaj Znajdź dystrybutora 509 702 720 Facebook Kalkulator Kotły C.O. Kalkulator Pompy Ciepła

Defro Czyste ciepło

Dofinansowania na wymianę źródła ciepła

W tym artykule dowiesz się czym jest program „Czyste powietrze” i jak otrzymać dotację nawet w wysokości 69 tys. zł. Wyjaśniamy również do kogo skierowany będzie program „Moje ciepło” oraz jak działa program „Stop Smog”. Czytaj dalej!

Urządzenia marki DEFRO objęte są ogólnopolskimi programami „Czyste Powietrze”, „Moje ciepło” oraz „Mój Prąd”. Oznacza to, że na ich zakup oraz montaż możemy otrzymać całkiem spore dofinansowanie. W jakiej wysokości i dla jakiego urządzenia? Podpowiadamy! Wygodne w użytkowaniu, nowoczesne
i ekologiczne urządzenia marki DEFRO, na które przyznawane są wysokie dotacje, to doskonałe rozwiązanie zarówno do nowego budownictwa, jak również do wymiany starego źródła ciepła w istniejącej instalacji grzewczej. Jakie warunki trzeba spełnić i dlaczego warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania? 

Program „Czyste Powietrze” – czym jest? 

„Czyste Powietrze” to ogólnopolski program którego zamierzeniem jest walka ze smogiem. Jak wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska: „działania w ramach programu zmierzają do poprawy jakości powietrza oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.” Podstawą tych działań będą dotacje do inwestycji prowadzonych  przez gospodarstwa domowe, które kwalifikować będą się do programu. Inicjatywa przewiduje dofinansowanie w trzech wymiarach – podstawowym, podwyższonym i najwyższym.  

Zanim opowiemy, jakie i w jakiej wysokości dofinansowanie można otrzymać, zatrzymajmy się na chwilę w temacie samego zanieczyszczenia powietrza, które tak bardzo wpływa na kondycję naszego zdrowia,
a zwłaszcza zdrowia naszych dzieci. Stężenie szkodliwych dla zdrowia pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 można ograniczyć właśnie przez wymianę na szeroką skalę starych, nieefektywnych źródeł ciepła na urządzenia spełniające wymagania emisyjne. Są nimi m.in. kotły na pellet czy pompy ciepła.  
W programie „Czyste ciepło” mogą wziąć udział właściciele lub współwłaściciele budynków jednorodzinnych oraz osoby, które posiadają zgodę na budowę domu jednorodzinnego, spełniając przy tym określone przez Ministerstwo wymogi.

Dofinansowania w ramach programu podzielone są  na trzy poziomy:

  • Pierwszy z nich dotyczy przedsięwzięć obejmujących demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze-woda albo gruntowej pompy ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i c.w.u. W sumie w poziomie tym, spełniając określone warunki, można otrzymać do 66 000 zł dofinansowania
  • Podwyższony poziom dofinansowania to przedsięwzięcia obejmujące demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i c.w.u. albo zakup i montaż kotłowni gazowej w rozumieniu programu. Mogą zostać wykonane również inwestycje dodatkowe, które określone są w zasadach programu. W tym poziomie finansowania, w sumie można otrzymać do 99 000 zł dotacji.  
  • Najwyższy poziom dofinansowania również obejmuje wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na nowe, tutaj jednak, po spełnieniu określonych wymogów przez beneficjentów, możliwe jest uzyskanie do 135 000 zł dotacji. O wszystkich uwarunkowaniach dotyczących zasad przyznawania dotacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Środowiska. 

Warto jeszcze pamiętać, że dotacje w ramach programu „Czyste Powietrze” można łączyć z termomodernizacyjną ulgą podatkową, obowiązującą od 1 stycznia 2019 r. 

Program „Moje Ciepło” – wsparcie inwestycji w pompę ciepła 

Za program odpowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach projektu można ubiegać się o dopłatę do zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym.

W jakich sytuacjach będzie można ubiegać się o dotację? „Moje Ciepło” to inicjatywa obejmująca domy jednorodzinne w trakcie budowy oraz te, do których zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie złożono nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r. Do programu zaliczają się również domy zawnioskowane o pozwolenie na użytkowanie przed tą samą datą.

Maksymalne dofinansowanie do jednej instalacji wyniesie 21 tys. zł w przypadku pomp gruntowych oraz 7 tys. zł w przypadku pomp powietrznych. Dotacja obejmie do 30% kosztów kwalifikowanych projektu,
w zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła. Koszty zaliczające się do programu muszą zostać poniesione od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r. Dofinansowanie będzie wypłacane po zakończeniu inwestycji.

„Mój Prąd” – fotowoltaika oraz pompa ciepła

Program Mój Prąd, który udziela dotacji na zamontowaną i działającą mikroinstalację fotowoltaiczną, został rozszerzony o możliwość uzyskania dofinansowania także na urządzenie dodatkowe, w tym magazyny ciepła oraz pompy ciepła. Warunkiem jest, aby wszystkie urządzenia zostały zamontowane w okresie od 1.02.2020 r. do dnia złożenia wniosku.

Dla najmniej zamożnych właścicieli domów jednorodzinnych powstał Program „Stop Smog”. 

Program jest realizowany przez gminy lub związki międzygminne. Nabór samorządów zainteresowanych przystąpieniem do programu prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Aby otrzymać dotację z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, gmina, która wnioskuje o dofinansowanie musi być położona w regionie, gdzie podjęta została uchwała antysmogowa. Dostać można środki w wysokości do 70% kosztów kwalifikowanych.  

„Stop Smog” to program, który ma poprawić jakość powietrza atmosferycznego poprzez ograniczenie emisji spalin oraz zwiększyć efektywność energetyczną gospodarstw domowych, prowadząc inicjatywy promujące niskoemisyjność dla mniej zamożnych. Poza domami prywatnymi, program „Stop Smog” przewiduje rewitalizacje rozwiązań grzewczych w każdym budynku mieszkalnym w obrębie gminy.  

Zakres przedsięwzięć to wymiana lub likwidacja wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne, termomodernizacja, podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej, zapewnienie budynkom dostępu do energii z instalacji OZE oraz inicjatywy mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania gospodarstw domowych na energię grzewczą oraz służącą do pogrzania wody. 

Wysokość dofinansowania wyniesie do 70% współfinansowania. Średni koszt realizacji przedsięwzięcia niskoemisyjnego w jednym budynku, a w przypadku budynku o dwóch lokalach – w jednym lokalu, nie może przekroczyć 53000 zł. Gminy w zależności od przyjętych regulaminów ponoszą minimum 20 % kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.  Budżet Programu wynosi 698 mln zł. Ostateczny termin na podpisanie porozumień z gminami to koniec 2024 roku.  

Dlaczego warto wymienić stary kocioł na pelletowy? 

Kocioł pelletowy marki DEFRO daje wiele korzyści. Używany w nim rodzaj paliwa to biomasa w postaci granulatu, który produkuje niedużą ilośc popiołu. 

Co więcej, urządzenie na pellet ma wiele funkcji ułatwiających i automatyzujących jego obsługę. Dzięki rozbudowanej automatyce może się on np. automatycznie rozpalać i wygaszać. Sterowanie również jest bardzo łatwe i intuicyjne, a można to robić nawet przy użyciu smartfona. 

Również jeśli chodzi o koszty ogrzewania kocioł pelletowy przedstawia się bardzo korzystnie. Na dodatek początkowy koszt inwestycyjny jest również stosunkowo niski, a jego użytkowanie jest wygodniejsze niż
w przypadku kotła zasypowego. Szukasz wysokiej jakości urządzenia na pellet w dobrej cenie i chcesz skorzystać z profesjonalnego doradztwa? Wejdź tutaj

Dla kogo natomiast pompa ciepła? 

Powietrzne pompy ciepła DEFRO można zainstalować niemal wszędzie. Nie produkują spalin, a tym samym nie przyczyniają się do zwiększania smogu. Kolejnymi zaletami są brak wytwarzania popiołu oraz innych zanieczyszczeń, nie wymagają oddzielnego miejsca na paliwo. To urządzenia, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników, jak również tych, którym na sercu leży wspólne dbanie o środowisko. 

W dodatku pompy to urządzenia w pełni zautomatyzowane, a więc bezobsługowe, wobec czego trudno porównywać je z uciążliwymi w obsłudze kotłami zasypowymi. Są również bardziej wygodne niż np. kotły na ekogroszek, a dzięki nowoczesnemu designowi wyglądają lepiej. Mało tego – są to urządzenia bardzo ekologiczne. Pompy ciepła DEFRO znajdziesz tutaj.

Zapraszamy do konsultacji i wyboru urządzenia, które spełni Państwa oczekiwania. 

Masz więcej pytań?

Chcesz zapytać o zniżkę?

Potrzebujesz doboru urządzenia?

Chcąc zainstalować nowe źródło ciepła warto zwrócić uwagę na urządzenia marki DEFRO, polskiego producenta z długoletnim doświadczeniem w branży grzewczej. Nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiedni kocioł i jego moc, a dystrybutorzy i instalatorzy zajmą się montażem i uruchomieniem. Tobie pozostanie tylko cieszyć się ciepłem i wygodą obsługi urządzeń Defro. Sieć dystrybucji naszych produktów podzielona jest na regiony, za które odpowiedzialni są kierownicy i handlowcy.

Przestaw się na ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie

Najlepsze urządzenia grzewcze na rynku

Odkryj gamę urządzeń grzewczych od Defro. Zaufaj polskiej marce, która doskonale zrozumiała specyficzne potrzeby naszego klimatu. Nasze pompy ciepła, kotły na biomasę, gazowe czy elektryczne są wyjątkowe, bo powstały w oparciu o lata doświadczeń na polskim rynku. Dodatkowo, oferujemy tradycyjne rozwiązania, takie jak kotły na ekogroszek czy zgazowujące drewno, dostosowane do naszych lokalnych oczekiwań i wymagań. Wybierz rozwiązanie, które idealnie pasuje do Twojego domu i ciesz się komfortowym ciepłem już teraz.

Wysoka jakość
Najlepsze komponenty
Gwarancja
Serwis na terenie całej Polski
Najlepsze urządzenia grzewcze na rynku
Zaufaj profesjonalnemu doradztwu i wysokiej jakości urządzeniom

Rekuperacja + darmowy dobór urządzenia

Centrala wentylacyjna DEFRO doskonale radzi sobie z utrzymaniem wysokiej jakości powietrza w Twoim domu. Dzięki zaawansowanej technologii i efektywności energetycznej, DRX zapewnia nie tylko komfort, ale także oszczędności na dłuższą metę, tworząc przyjazne środowisko dla Twojej rodziny.

Wysoka jakość
Najlepsze komponenty
Gwarancja
Serwis na terenie całej Polski